What could possibly go wrong?

wcpgw_foto_john_fiske

WHAT COULD POSSIBLY GO WRONG?
- en humoristisk hyldest til alt dét der mislykkes.

John Fiske dykker ned i skellet mellem vores ambitioner og vores resultater og guider os gennem en komisk, musikalsk og gennem-provokerende fejring af fiaskoer.

Den vestlige civilisation er besat af at have success, selvom de fleste af os kun har talent for det modsatte. Inkompetence og ulykke er hvad vi er  gode til.

Eksempelvis sømanden Lars Olsson. Han overlevede Titanics forlis og umiddelbart derefter tog han hyre på et nyt skib. På det nye skibs første rejse ramte det også et isbjerg og sank. Endnu engang formåede Olsson at overleve, men fra den dag af siges det at han led en del af mavepine.

Eller hvad med opfinderen Thomas Midgley som døde i den tro at hans opfindelser have været et væsentligt bidrag til eftertiden? Hans opfindelser var blandt andre at tilføje bly til benzin samt brugen af freon i køleskabe – muligvis de to største menneskeskabte miljømæssige fejltagelser i de sidste 100 år. Shit happens.

Showet forgår på engelsk

Gæstespil fra Regina Teatret i Uppsala.